Коли завершується Різдвяний піст?

Розміщено на Січ 6, 2018 в Новини, Публікації | Коментарі Вимкнено до Коли завершується Різдвяний піст?

Коли завершується Різдвяний піст?

В Камінь-Каширській районній газеті “Полісся” від 4 січня 2018 р. міститься стаття Декана Київського Патріархату Камінь-Каширського району Володимира Мицька, в якій говориться наступне:

Різдвяний піст триває “до першої зірки, що зявилася на небі ввечері. А якщо бути ще точнішим, то ввечері на Святий вечір в церкві після Літургії співають різдвяний тропар Різдво Твоє, Христе Боже наш…, і в цей момент на середину храму до ікони Різдва виходить все духовенство, несучи велику свічку, що символізує Віфлеємську зірку. Віруючі тримають піст саме до виносу цієї символічної зірки

Багато православних вірян Камінь-Каширщини звертаються до своїх парафіяльних священиків, з проханнями –  ще раз роз’яснити, коли ж згідно традицій Православної Церкви закінчується Різдвяний піст та коли вже можна розговлятися – вживати скоромну їжу?

6 січня (24 грудня за Старим стилем) – День Навечір’я Різдва Христового, Різдвяний Святвечір. В цей день, якщо, наприклад, він попадає як в цьому році в суботу, згідно Уставу Православної Церкви в храмах звершується Божественна Літургія та Велика Вечірня, після Відпусту (завершення) котрої духовенство перед підсвічником із запаленою свічею співають Тропар і Кондак свята Різдва Христового.

Що ж стосується трапези, то, якщо це субота чи неділя, благословляється вживання пісної їжі без риби, а також куті з медом. Традиційно ця Вечеря розпочинається з появою на небі першої зірки.

Різдвяне ж богослужіння складається з Великого Повечір’я, Утрені та Божественної Літургії, Котра відправляється в сам день свята Різдва Христового – 7 січня (25 грудня за Старим стилем), після завершення Якої на трапезі благословляється вживання скоромної їжі. Піст відміняється у всі дні до Дня Навечір’я Богоявлення – 18 січня.

Керуючись цими вказівками Церковного Уставу православні християни розговляються від Різдвяного посту – починають вживати скоромну їжу – в день Різдва Христового після завершення Божественної Літургії.

Якщо ж керуватися тим, що “Віруючі тримають піст саме до виносу цієї символічної “зірки”, що відбувається 6 січня, то виникає певна невідповідність до Церковного Уставу. Наприклад: служіння в храмі Великої Вечірні розпочинається приміром о 13:00, триває це богослужіння близько години, і після співу Різдвяного тропаря перед запаленою свічкою, згідно цієї логіки піст завершується, хоча традиції Православної Церкви свідчать про те, що піст ще продовжується та завершиться 7 січня після відправлення в храмі Різдвяної Божественної Літургії.

Голова Інформаційно-Просвітницького відділу Камінь-Каширського благочиння, настоятель Петро-Павлівського храму с. Підцир’я протоієрей Сергій Михалюк